Η ταινία, “20 γυναίκες κι’ εγώ” προβλήθηκε τη σαιζόν 1973-1974 και έκοψε 129.099 εισιτήρια. Ήρθε στην 4η θέση σε 44 ταινίες.
-Η ταινία αποτελεί κινηματογραφική μεταφορά της ομώνυμης θεατρικής κωμωδίας του Γιάννη Δαλιανίδη, με πρωταγωνιστή τον δημοφιλή Κώστα Βουτσά και παρτενέρ του, το καινούργιο αστέρι της εποχής, την Μπέτυ Λιβανού.
-Σε μια από τις σκηνές της ταινίας, η οικογένεια παρακολουθεί στην τηλεόραση την πολύ δημοφιλή τότε ελληνική σειρά “Άγνωστος Πόλεμος”. Αυτή η σκηνή αποτελεί και το μοναδικό ντοκουμέντο από το θρυλικό αυτό σήριαλ της εποχής, αφού έχουν χαθεί όλα τα αρχεία του από τα κρατικά κανάλια.
![20 γυναίκες κι' εγώ 1973-1974 20 γυναίκες κι' εγώ](https://ellinikoskinimatografos.gr/wp-content/uploads/2021/02/20_ginaikes_ki_ego.jpg)
Περίληψη της ταινίας, “20 γυναίκες κι’ εγώ”
Ένα τσούρμο γυναικών καταδυναστεύουν τη ζωή του Κώστα Φιλίππου . Η μητέρα του Σμάρω και οι τρεις αδελφές του: η παντρεμένη Ρίκα –που θέλει να χωρίσει–, η θρησκευόμενη Φανουρία, και η φοιτήτρια Τζέλα.
Οι δύο τελευταίες πρέπει να παντρευτούν. Ακολουθούν οι κοπέλες της επιχείρησης γυναικείων εσωρούχων, που διευθύνει, πολλές από τις οποίες τον βλέπουν ως υποψήφιο γαμπρό, αλλά και η Μπέτυ, μια τρελά ερωτευμένη μαζί του συνάδελφος, η οποία πιέζεται από τη μητέρα της να παντρευτεί.
Όταν ο Κώστας παντρεύεται κρυφά τη Μπέτυ, η οποία νοικιάζει μαζί με τη μητέρα της ένα ελεύθερο διαμέρισμα πάνω από το δικό τους, η Σμάρω αποφασίζει να βρει ταίρι και στους δύο.
Προξενεύει στη Μπέτυ τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς –αλλά ο Κώστας βρίσκει τρόπο να χαλάσει το συνοικέσιο– και στον Κώστα μια νέα από τη Βέροια –αλλά η Μπέτυ καταφέρνει να διαλύσει το προξενιό. Η αποκάλυψη του γάμου των παιδιών δημιουργεί ένα αίσθημα γενικής ανακούφισης, και η είδηση ότι η Μπέτυ περιμένει παιδί φέρνει την πολυπόθητη ηρεμία και γαλήνη.