Η ταινία, “Η κυρία δήμαρχος” προβλήθηκε τη σαιζόν 1959-1960 και έκοψε 35.919 εισιτήρια. Ήρθε στην 22η θέση σε 52 ταινίες.
![Η κυρία δήμαρχος 1959-1960 Η κυρία δήμαρχος 1959-1960](https://ellinikoskinimatografos.gr/wp-content/uploads/2021/03/i_kiria_dimarxos_1.jpg)
Πρώτη εμφάνιση του Στέλιου Καζαντζίδη στον κινηματογράφο. Ο Στέλιος Καζαντζίδης και η Μαρινέλλα ερμηνεύουν τα τραγούδια, “Για μας ποτέ μην ξημερώσει” και “Ζιγκουάλα” σε στίχους και μουσική Στέλιου Καζαντζίδη.
Η Μαρινέλλα ερμηνεύει το τραγούδι, “Αλλάξανε τα πράγματα” σε στίχους και μουσική Αργύρη Κουνάδη. Τέλος, το “Έχει Απαιτήσεις η Γυνή” ερμηνεύεται από την Άννα Χρυσάφη.
Περίληψη της ταινίας, “Η κυρία δήμαρχος”
Η Ασπασία Ζορμπαλά και ο Ανάργυρος Προκόπης, δυο ταβερνιάρηδες που κάθε άλλο παρά φιλικές σχέσεις έχουν αποφασίζουν να βάλουν υποψηφιότητα για τη θέση του δημάρχου.
Ο έρωτας όμως που γεννιέται ανάμεσα στα παιδιά τους θα φέρει τα πάνω-κάτω, καθώς οι δύο νέοι σκαρφίζονται τα πάντα για να μονιάσουν οι γονείς τους.