![floretta 1 Φλωρέττα](https://ellinikoskinimatografos.gr/wp-content/uploads/2022/01/floretta_1-696x462.jpg)
Advertisement
Το 1903 ένας έξυπνος Γερμανός ο Άντον Κρέιντλερ (Anton Kreidler), αποφασίζει να ξεκινήσει μια μικρή βιοτεχνία παραγωγής μεταλικών τηλεγραφικών καλωδίων κοντά στην πόλη της Στουντγκάρδης στην Γερμανία.
Advertisement
Διαβάστε επίσης: Χιπις Ειρήνη αγάπη ελευθερία
![Όταν την δεκαετία του '60 η Φλωρέττα αφήνει εποχή floretta](https://ellinikoskinimatografos.gr/wp-content/uploads/2022/01/floretta.jpg)
Φυσικά, ο έξυπνος επιχειρηματίας δεν είχε ιδέα πως μερικά χρόνια αργότερα θα δημιουργούσε ένα εξαιρετικό “κατασκεύασμα” που άφησε ιστορία : Θα ήταν η μηχανή Florett-Kreidler, ή αλλιώς γνωστή στην Ελλάδα ως “Φλωρέττα”, μια μοτοσυκλέτα που αποτέλεσε ένα “φαινόμενο” στους Ευρωπαϊκούς δρόμους μετά τον Β’ παγκόσμιο πόλεμο, φτάνοντας μάλιστα στο σημείο το 1960 η 1 στις 3 μοτοσυκλέτες που κυκλοφορούσαν στους γερμανικούς αυτοκινητόδρομους να είναι “φλωρέττες”!