Η ταινία, “Από που πάνε για τη χαβούζα” προβλήθηκε την σαιζόν 1978-1979 και έκοψε 480.145 εισιτήρια. Ήρθε στην πρώτη θέση ανάμεσα σε 15 ταινίες.
![Από που πάνε για τη χαβούζα 1978-1979 Από που πάνε για τη χαβούζα 1978-1979](https://ellinikoskinimatografos.gr/wp-content/uploads/2021/02/apo_pou_pane_gia_tin_xavouza_1.jpg)
Περίληψη της τινίας, “Από που πάνε για τη χαβούζα”
Ένας ευσυνείδητος οδηγός βυτιοφόρου, ο Θανάσης Παπαθανάσης, εργάζεται σκληρά για να σπουδάσει ιατρική η αδελφή του Αφροδίτη. Πιστεύει πως έτσι θα την αποκαταστήσει και μετά θα μπορέσει κι αυτός να πάρει επιτέλους την Ελένη, την οποία αγαπά χρόνια όπως και ο αδελφός της Ελένης, ο Μανώλης, με τη σειρά του θα μπορέσει να πάρει τη δικιά του αγαπημένη. Οι προσπάθειές του όμως αποβαίνουν μάταιες καθώς βρίσκεται διαρκώς αντιμέτωπος μ’ ένα διεφθαρμένο αστικό καθεστώς και μια πολιτική κατάσταση που είναι πηγή για όλες τις κακοδαιμονίες προσωπικές, κοινωνικές και εθνικές.