Take a fresh look at your lifestyle.

38ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης (1997)

117

Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

Το 38ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης διοργανώθηκε στις 21-30 Νοεμβρίου 1997

Διεθνές Φεστιβάλ

Βραβευμένες ταινίες

Sommersault in a coffin / Τούμπες μέσα σε φέρετρο (Τουρκία): 2 βραβεία (Αργυρός Αλέξανδρος και ανδρικής ερμηνείας) 
Wintersleepers / Χειμερία νάρκη (Τουρκία): 2 βραβεία (FIPRESCI και βραβείο κοινού) 
Emilia’s friends (Βουλγαρία): 1 βραβείο (FIPRESCI) 
I went down / Η κάτω βόλτα (Ιρλανδία): 1 βραβείο (σκηνοθεσίας) 
Road to Nhill / Στο δρόμο για το Νιλ (Αυστραλία): 1 βραβείο (Χρυσός Αλέξανδρος) 
The collector / Η συλλέκτρια (Φινλανδία): 1 βραβείο (καλλιτεχνικού επιτεύγματος) 
Tired companions / Κουρασμένοι ταξιδιώτες (Γερμανία): 1 βραβείο (ειδική μνεία) 
Topless women talk about their lives / Γυμνόστηθες γυναίκες μιλάνε για τη ζωή τους (Νέα Ζηλανδία): 1 βραβείο (ειδική μνεία) 
Twenty four seven / Εικοσιτέσσερα επτά (Μεγάλη Βρετανία): 1 βραβείο (σεναρίου) 
Αύριο θα ξέρουμε (Ελλάδα): 1 βραβείο (FIPRESCI) 
Καμιά συμπάθεια για το Διάβολο (Ελλάδα): 1 βραβείο (γυναικείας ερμηνείας)

Συμμετοχές διαγωνιστικού

A brother… / Ένας αδελφός… (Γαλλία) 
Burnt by frost / Κρυοπαγήματα (Νορβηγία) 
Green fish / Πράσινο ψάρι (Κορέα) 
In the company of man / Παρέα με άντρες (Η.Π.Α.) 
Sunday (Η.Π.Α.) (εκτός συναγωνισμού) 
The full monty (Η.Π.Α.) (εκτός συναγωνισμού) 
Χαμένες νύχτες (Ελλάδα)

Special screenings

Intimate lighting (Τσεχοσλοβακία, 1965) 
Mademoiselle docteur (Γαλλία, 1936) 
Ossos (Πορτογαλία, 1997) 
Resident alien (Η.Π.Α, 1991) 
Seventh heaven (Γαλλία, 1997) 
The long narrative (Γαλλία, 1996) 
Voice of Bergman (Σουηδία, 1997)

Tributes

Claude Chabrol (Γαλλία)

Le beau Serge / O ωραίος Σέργιος (1956) 
Les cousins / Tα ξαδέλφια (1959) 
A double tour / Tο τρίο της αμαρτίας (1959) 
Les bonnes femmes (1960) 
Les Godelureaux (1960) 
L’ oeil du Malin / Σατανικός εκβιαστής (1961) 
Marie Chantal contre le docteur Kha / Μαρί Σαντάλ εναντίον Δόκτορος Kα (1965) 
Les biches / Oι ελαφίνες (1968) 
La femme infidèle / H άπιστη γυναίκα (1968) 
Que la bête meure / Nα πεθάνει το κτήνος (1969) 
Le bouchier / O χασάπης (1969) 
La rupture / O χωρισμός (1970) 
Juste avant la nuit / Λίγο πριν νυχτώσει (1970) 
Les noces rouges / Ματωμένος γάμος (1972) 
Nada / Επιχείρηση μηδέν (1973) 
Alice ou la dernière fugue (1977) 
Violette Noziere (1978) 
Les fantômes du chapelier / Tα φαντάσματα του καπελά (1981) 
Poulet au vinaigre (1985) 
Masques (1987) 
Une affaire de femmes (1988) 
Betty (1992) 
L’enfer / Σε ζηλεύω (1994) 
La cérémonie / H τελετή (1995) 
Rien ne va plus (1997)

Arturo Ripstein (Μεξικό)

Tiempo de morir (1965) 
La Hora de los ninos (1969) 
El Cumberri, el palacio negro (1976) 
El Lugar sin limites (1977) 
Cadena Perpetua (1978) 
El imperio de la fortuna (1985) 
Mentiras Piadosas (1988) 
La mujer del puerto (1991) 
Proncipio y fin (1993) 
La reina de la noce (1994) 
Profundo Carmesi (1996)

Manoel de Oliveira (Πορτογαλία)

Benilde ou a Virgem – Mae (1974) 
Franscisca (1981) 
Vale Abraao / Η κοιλάδα του Αβραάμ (1993) 
Party / Το πάρτι (1996) 
Viagem ao principio do mundo / Ταξίδι στην αρχή του κόσμου (1997)

Avant premiers

Austin powers: international man of mystery 
Night falls on Manhattan 
The edge 
The peacemaker

Balkan

Κυρίως πρόγραμμα

Across the lake (F.Y.R.O.M.) 
Felix (Σλοβενία) 
Innocence (Τουρκία) 
Outsider (Σλοβενία) 
Three summer days (Γιουγκοσλαβία)

Times of turmoil

Belgrade follies (Γιουγκοσλαβία) 
Calling the ghosts (Η.Π.Α. / Κροατία) 
Ecce homo (Βοσνία) 
Off season (Γερμανία) 
The death of Yugoslavia (Μεγάλη Βρετανία) 
The perfect circle (Βοσνία / Γαλλία) 
The year after Dayton (Αυστρία) 
Yugofilm (Αυστρία)

Tributes / Spotlights

Edward Zahariev (Βουλγαρία)

Late full moon (1996)

Omer Kavur (Τουρκία)

Motherland hotel (1987) 
The secret face (1990) 
Journey on the hour hand (1997)

Zivojin Pavlovic (Γιουγκοσλαβία)

The rat’s awakening (1967) 
When I am dead and white (1967) 
Flight of the dead bird (1973) 
Deserter (1992)

Ελληνικό Φεστιβάλ

Βραβευμένες ταινίες μεγάλου μήκους

Τα χρυσά μήλα των Εσπερίδων: 6 βραβεία (πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη, α’ ανδρικού ρόλου, τιμητική διάκριση ερμηνείας, ενδυματολογίας, σκηνικών και μοντάζ) 
Αύριο θα ξέρουμε: 4 βραβεία (φωτογραφίας, μακιγιάζ, ηχοληψίας και ΕΤΕΚΤ) 
Χαμένες νύχτες: 4 βραβεία (καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους, σκηνοθεσίας, σεναρίου και α’ γυναικείου ρόλου) 
Mirupafshim: 3 βραβεία (καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους και 2 τιμητικές διακρίσεις ερμηνειών) 
Βασιλική: 2 βραβεία (μουσικής και ΠΕΚΚ καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους) 
Ο κύριος με τα γκρι: 2 βραβεία (α’ γυναικείου ρόλου και β’ γυναικείου ρόλου) 
No budget story: 1 βραβείο (β’ ανδρικού ρόλου) 
Σινασός, τοπογραφία της μνήμης: 1 βραβείο (κοινού καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους) 
Σκουριασμένες εικόνες: 1 βραβείο (ντοκιμαντέρ) 
Το αθώο σώμα: 1 βραβείο (σχεδιασμού ήχου)

Συμμετοχές ταινιών μεγάλου μήκους

Ευγένιος, αγνώστων λοιπών στοιχείων 
Η επανάσταση της σιωπής 
Καμιά συμπάθεια για το Διάβολο 
Πες πως μ’ αγαπάς

Tributes

Ειρήνη Παππά

Νεκρή πολιτεία (1951) 
Le infedeli (1953) 
Ηλέκτρα (1962) 
Ζορμπάς ο Έλληνας (1964) 
A ciascump il suo (1967) 
Z (1969) 
Bambina – Le faro da padre (1973) 
Ιφιγένεια (1977) 
Eboli – Christo si e fermato a Eboli (1979) 
Erendira (1983)

Τάκης Κανελλόπουλος

Μακεδονικός γάμος (1960) 
Θάσος (1961) 
Ουρανός (1962) 
Εκδρομή (1966) 
Παρένθεση (1968) 
Καστοριά (1969) 
Η τελευταία άνοιξη (1972) 
Το χρονικό μιας Κυριακής (1975) 
Ρομαντικό σημείωμα (1978) 
Σόνια (1980)

Special screenings

Οι βραβευμένες ταινίες του 20ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Βίζα (καλύτερης σπουδαστικής ταινίας) 
Ιωάννα σ’ αγαπώ (α’ καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας) 
Ο Ηρακλής, ο Αχελώος και η γιαγιά μου (καλύτερης ταινίας τεκμηρίωσης) 
Το χαμόγελο της Άννας (β’ καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας)

Ντοκιμαντέρ

Film on zero 
The dashing seamen 
Η επιστροφή του Οδυσσέα 
Το άρωμα του χρόνου

100 χρόνια της Ένωσης Ελλήνων Θεατρικών Συγγραφέων

Το ελληνικό θέατρο στον κινηματογράφο[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι Γερμανοί ξανάρχονται (1948) 
Ζητείται ψεύτης (1961) 
Το κανόνι και τ` αηδόνι (1968)

Νέοι ορίζοντες

International selection

Bandits (Γερμανία) 
Bent (Μεγάλη Βρετανία) 
East palace west palace (Κίνα, Γαλλία) 
Fireworks (Ιαπωνία) 
In with the new (Γερμανία) 
Labyrinth of dreams (Ιαπωνία) 
Stowaways (Ελβετία, Καναδάς, Γαλλία, Βέλγιο) 
Taste of cherry (Ιράν) 
The traveller from the south (Ιράν) 
The witman boys (Ουγγαρία, Γαλλία, Πολωνία) 
Under the skin (Μεγάλη Βρετανία) 
Vertical love (Κούβα)

3X3

Tony Gatlif (Γαλλία)

The princess (1983) 
Latcho drom (1993) 
Gatzo dillo (1997)

Errol Morris (Η.Π.Α.)

Gates of heaven (1978) 
The thin blue line (1988) 
Fast cheap and out of control (1997)

Fridrich T. Fridriksson (Ισλανδία)

Children of nature (1991) 
Cold fever (1995) 
Devil’s island (1996)

Νέος γαλλικός κινηματογράφος

Clubbed to death 
La vie de Jesus 
Marius et Jeannette 
Sinon, oui 
Western

Spotlight

Tsai Ming – Liang (Ταϊβάν)

Rebels of the Neon God (1992) 
Vive l’ amour (1994) 
The river (1997)

Aleksandr Sokurov (Ρωσία)

Days of the eclipse (1988) 
Save and protect (1989) 
The second circle (1990) 
Elegy from Russia (1993) 
Mother and son (1997)

Shadows in the night

American Indies

Little shots of happiness (Η.Π.Α.) 
Unmade beds (Η.Π.Α., Μεγάλη Βρετανία, Γαλλία) 
Sick: the life and death of Bob Flanagan, supermasochist (Η.Π.Α.) 
Mirror, mirror (Γαλλία) 
Year of the horse (Η.Π.Α.) 
Work (Η.Π.Α.) 
Habit (Η.Π.Α.) 
Boogie nights (Η.Π.Α.)

Έκθεση φωτογραφίας Abbas Kiarostami (Ιράν)

Κριτικές επιτροπές

FIPRESCI

Howard Feinstein (Η.Π.Α.) Πρόεδρος 
Αλέξης Δερμετζόγλου (Ελλάδα) 
Mark Duursma (Ολλανδία) 
Annika Gustafsson (Σουηδία) 
Susana Lopez (Μεξικό) 
Bojidar Manov (Βουλγαρία) 
Mateusz Werner (Πολωνία)

Ελληνικό διαγωνιστικό

Δημήτρης Μαυρίκιος Πρόεδρος 
Αθανάσιος Αθανασίου 
Δημήτρης Γιατζουζάκης 
Παναγιώτης Καλαντζόπουλος 
Θωμάς Λιναράς 
Δημήτρης Ναζίρης 
Γιώργος Σκαμπαρδώνης 
Νίκος Σμαραγδής

ΕΤΕΚΤ

Αντώνης Μιχαλέας σκηνοθέτης 
Γιάννης Τσιτσόπουλος μοντέρ 
Γιάννης Δασκαλοθανάσης διευθυντής φωτογραφίας 
Αθηνά Τσερεγκώφ μακιγιέζ 
Βασίλης Κυριακόπουλος ηχολήπτης

Για περισσότερα νέα, Βιογραφίες, Παρασκήνια, Βίντεο και Παιχνίδια, επισκεφτείτε το νέο μας site greekoldcinema.gr/

el.wikipedia.org

Επεξεργασία ηθοποιών


Επεξεργασία παρασκηνίου

Σχόλια
Loading...